Yoğurtlu Biber ve Yumurta Salatası…

Havalar o kadar sıcak ki mutfakta ocağın karşısına geçmek tam bir işkence. Zaten canımızda yemek yemek istemiyor. Hep böyle aperatif, içimizi serinletecek yemekler arıyoruz.
İşyerinde sürekli bilgisayar başındayım. Çalıştığım oda çok küçük, üç tane bilgisayar ve bir vantilatör var. Garibim vantilatör kendi kendine dönüyor kimseye bir faydası olmuyor. Sabah sekizden akşam beşe kadar neredeyse 3 litreye yakın su içiyorum. Su dururken bile kaynıyor neredeyse… Hal böyle olunca değil yemek yapmak, yemek bile işkence oluyor.
Yoğurtlu biber annemin sabah kahvaltılarında; makarnanın, kızartmaların yanında yaptığı ve benim çok sevdiğim bir yemek. Bende sık sık yemek olarak ya da yemeğin yanına salata olarak fazlaca yapıyorum.
Yumurta salatası ise benim haşlanmış yumurta sevmeyişime bir çözüm niteliğinde. Sevgili yengemden aldığım bu tarifi çok seviyorum. Yumurtanın ne kadar faydalı olduğunu bildiğim için kendimi bu şekilde yumurta yemeye zorluyorum. Yumurtayı bu şekilde yaptığım gibi haftasonları haşladığım yumurtaları dilimleyip, üzerine limon sıkıp çeşitli baharatlarla karıştırıyorum. Bu şekilde yumurta kokusu gidiyor bende yiyebiliyorum.
Biberin Faydaları
Türk mutfağının vazgeçilmez sebze öğelerinden biri olan Biber’i veren bitkisi, Patlıcangiller’dendir. Anayurdu Güney Amerika’ dan tüm dünyaya yayılıp ülkemizde de bol bol yetiştirilen biberin, 700 kadar türü vardır. 50-100 cm. kadar boylanan biryıllık otsu bitki biberin sap ve dalları zamanla odunsulaşır. Bazı yerlerde ikiyıllık bitki olarak gelişmekte ve çalmışı görünüş kazanmakta; hatta tropik bölgelerde ağaççık haline gelmektedir.

Biber bitkisinin türlere göre değişmekle birlikte, uzunca oval biçimli, kenarları düz yapraklarının rengi, yeşilin açıktan koyuya kadar değişen tonlarında olur. Yaz aylarında açan küçük çiçekleri, beyaz ve ender olarak menekşe rengindedir. Biber meyveleri renk, biçim, büyüklük ve tat bakımından türlerine göre büyük farklılıklar gösterir. Meyvenin kabuğu, disk biçimindeki kirli beyaz renkli ufak tohumlarının kümesinden bir boşlukla ayrılır.

Ülkemizde dolmalık, sivri, çarliston, domates, süs vb. türleri yetiştirilmektedir. Biber meyvesi taze olarak salatalara katılır, öylece yenilir; dolması ve turşuları yapılır. Acı biberler baharat olarak sıkça kullanılır. Domates biberinin salçası yapılmakta ve ayrıca biberler, türlü yemeklere katılmaktadır.

BESİN DEĞERLERİ

100 gr. dolmalık ya da sivri taze biberin içerdiği besin değerleri şunlardır: 22 kalori; 1,2 gr. protein; 4,8 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,2 gr. yağ; 1.4 gr. lif: 22 mgr. fosfor; 9 mgr. kalsiyum; 0,7 mgr. demir; 13 mgr. sodyum; 213 mgr. potasyum: 420 IU A vitamini; 0,08 mgr. B1 vitamini; 0,08 mgr. B2 vitamini; 0,5 mgr. B3 vitamini; 0.26 mgr. B6 vitamini; 9.8 mcgr. folik asit; 128 mgr. C vitamini ve 0,7 mgr. E vitamini.

Acı kırmızı biberlerin bazı besin değerleri daha da yüksektir. Şöyle ki: 32 kalori; 3.840 mcgr. A vitamini kaynağı betakaroten: 140 mgr. C vitamini ve 0,8 mgr. E vitamini.

SAĞLIĞIMIZA YARARLARI

Yukarıda görülen ve bazıları oldukça yüksek olan besin değerlerinin yanı sıra;

o Biberler, içerdikleri antioksidan ve diğer maddelerle bedenin birçok kanser türüne ve kalp hastalıklarına yakalanma rizikosunu azaltır; felç geçirme ve katarakt illetine tutulma tehlikesini en aza indirger.

o C vitamini yönünden zenginliği sayesinde biberler, bedenin hastalıklara direncini artırır, soğuk algınlığının ilk aşamasında iyileştirici olur.

o Biberler, içerdiği yüksek orandaki lif nedeniyle pekliğe (kabızlığa) iyi gelir.

o Özellikle acı biberler akciğerlerin ilacı olur: Balgam söktürücü işlevleri vardır; kronik bronşit ile anfizemi önler ve hafifletir; solunum zorluklarını giderir.

o Gene acı biber, damarlarda pıhtılaşmış kanı çözer, ağrı geçirir ve hastaların kendisini iyi duyumsamalarını sağlar.

o Ayrıca tüm biberler mideyi uyarır, sindirim salgılarını artırır. İştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır. İdrarı artırır, tüm bedeni uyana olurlar.

Bütün bu önemli etkilerinden faydalanmak için biber türleri günlük diyete katılmalı ve bol bol tüketilmelidir.

Dikkat: Acı biber aşırı olarak alınırsa, mide ve bağırsaklarda tahrişlere yol açabilir, hatta böbreklerde, karaciğerde rahatsızlanmalara neden olabilir.
Alıntıdır…

Yumurtanın Faydaları
Yapılan bir araştırma, kahvaltıda yumurta tüketmenin, vücut yağlarının yakılmasında önemli rol oynadığını ortaya koydu.

İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde yapılan araştırmaya göre , besinler içerisinde en kaliteli proteine sahip gıdanın yumurta olduğu tespit edildi . Yumurta proteini, dışarıdan alınması gerekli olan ‘elzem amino asitleri’ yeterli ve dengeli miktarda içerir. Yumurta sağlıklı yaşam açısından gerekli A, D, E ve B grubu vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamini önemli oranda içerir.

Protein, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan yumurta, özellikle çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından büyük önem taşır.

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Boyacıoğlu:“Kolin içeren yumurta, beynin gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Yumurtanın faydaları saymakla bitmez. Yumurta konusunda dünyanın farklı ülkelerindeki üniversitelerde çeşitli araştırmalar yapılıyor. ABD’de bir üniversitede yapılan araştırmada, kahvaltıda yumurta yemenin vücut yağının kaybedilmesinde etkili olduğu belirlendi. Yağsız kas kitlesinin korunmasına yardımcı olan ‘lösin’ amino asidinin zengin bir kaynağı olan yumurta, vücut yağının yakılmasında önemli rol oynuyor.”

Üniversitede 10 hafta süreli yapılan araştırmada, kahvaltıda yumurta, düşük yağlı süt ürünleri ve yağsız et gibi ‘lösin’ amino asidince zengin protein tüketen kişilerin, kahvaltılarında karbonhidratça zengin bir diyetle beslenen kişilere kıyasla iki kat daha fazla yağ kaybettiklerinin belirlendi, böylece yumurtanın farklı bir faydası daha tespit edildi.

Kaynak:THE HEALTH NEWS 2005 http://www.thehealthnews.org/

YOĞURTLU BİBER

Malzemeler:

 • 10 adet yeşil biber
 • 5 çorba kaşığı sıvıyağ
 • 1 kase sarımsaklı yoğurt

Yapılışı:
Biberleri küçük küçük doğrayın. Sıvıyağda kavurun. Biraz soğuduktan sonra üzerine sarımsaklı yoğurt ekleyin.

AFİYET OLSUN:)

Yumurta Salatası

Tarifinde ölçü vermeyeceğim. Siz kişi sayısına göre istediğiniz miktarda hazırlayabilirsiniz.
Malzemeler:

 • Yumurta
 • Maydanoz
 • Zeytinyağı
 • Limon
 • Tuz, karabiber,kimyon,kırmızı pul biber

Yapılışı:

Yumurtaları haşlayın. Boylamasına ikiye ayırın. Benim yumurtalar biraz garip çıktı sarısı dibine yapışıkmış o yüzden istediğim gibi olmadı. Sarıları kenara ayırın. Bunun içine maydanoz, limon,yağ ve baharatları atıp karışıtırın. Bu karışımı çıkardığınız sarıların yerine kaşıkla koyun.

AFİYET OLSUN:)

Nazlı

1984 Tekirdağ doğumluyum. Son durağı Ankara olan bir memurum. 2010 yılından beri en güzel hobim olan bloğumu yazıyorum. Annesinin okuyor diye mutfağa sokmadığı; ama bir elinde elma, gözü hamurun kıvamında, yemeğin suyunda olan küçük bir kızdım. Kaçamak girdiğim mutfakta, annemin tarif defterinden kulak memesi kıvamında nişastalı kurabiye hamuru yoğurarak bulaştım bu işlere. Pişirdikçe sevdim, yedirdikçe daha çok pişirdim. Evlendim. Kendi mutfağımda pişirmekten daha da çok zevk aldım. Acemi halimle pişirdiklerimi sevdirdim, tarifler istendikçe mutlu oldum. Paylaşmayı seven yanım ağır bastı, bir anda blog yazmaya karar verdim. Hem içimi döktüm, hem hayatımı paylaştım hem de severek pişirdiklerim başka mutfaklarda da pişsin istedim. Pişirme aşkı, fotoğraf aşkıyla birleşince vazgeçilmez bir tutku oldu benim için. Tek dileğim, bu tutkuyla paylaştığım yemeklerimi sizin de mutfaklarınızda sevgiyle pişirmeniz.

Yoğurtlu Biber ve Yumurta Salatası…” için 10 yorum

 • 04 Ağustos 2010 tarihinde, saat 14:13
  Permalink

  Allah yardımcınız olun bu sıcakta vantilatör hiç bir işe yaramıyor gerçekten üstelik de hasta edebiliyor …
  bu aralar ben de sivri biber yeme durumu başladı : ) yıkıyorum ısıra ısıra bir güzel yiyorum
  anlamadım sıcaklar başıma iyice vurdu galiba 🙂

  Yanıtla
 • 04 Ağustos 2010 tarihinde, saat 14:44
  Permalink

  Sağol Tülincim. Gerçekten öyle:)

  Minecim sağol canım.. Çok güzel biber yemen aynen devam et:) Ben biberi çiğ olarak pek sevemiyorum ama faydalı. Sıcaklar kimi burmadı ki:)

  Yanıtla
 • 04 Ağustos 2010 tarihinde, saat 15:45
  Permalink

  Yemekçi’si.Çok güzel olmuş,vallahi yumurtaya her şekilde varım,nasıl seviyorum bilsen..
  Kahvaltılara da çok yakışıyor dolması.Hatta sarı kısmını püre yapıp krema torbası yardımı ile şekillendirebiliyorsun,şirincek oluyor.
  Öperim gönlüşünden,ellerine sağlık

  Yanıtla
 • 04 Ağustos 2010 tarihinde, saat 15:57
  Permalink

  Canısıııı çok teşekkür ederim:) Sarı kısmını şekillendirmek gerçekten çok ilginçmiş:)
  Yumurta kokusu olunca hemen kaçıyorum canım ben ya kokmazsa yiyebiliyorum. Anneciğim okula giderken zorla tıkıştırırdı ağzıma yumurtayı:))

  Yanıtla
 • 05 Ağustos 2010 tarihinde, saat 10:26
  Permalink

  Yeşil biberleri nedense hayatım boyunca çiğ yiyemedim. Midem taze soğan ve yeşil biberi asla kabul etmez. Onları sindirene kadar cehennem azabı çekiyorum. Ama biber tarifinize bayıldım. Bu gün pazardan biber alıp mutlaka deneyeceğim.
  Yumurtaya gelince canım annem bu şekilde yapar yumurta sarılarına çeşitler katar onları sıkma torbasıyla tekrar beyazlarına yerleştirirdi.
  Görüntü çok güzel elinize sağlık.
  Sevgilerimle,

  Yanıtla
 • 05 Ağustos 2010 tarihinde, saat 15:51
  Permalink

  Çok sıcak gerçekten yarın dahada sıcak olcakmış..Yumurta dolmasına bayılırım ellerine sağlıkkk

  Yanıtla
 • 05 Ağustos 2010 tarihinde, saat 18:23
  Permalink

  Nazlıcığım bende yeşil biberi çiğ olarak yiyeyem. Bu şekilde çok hoşuma gidiyor. Marifetinizin nereden geçtiği belli canım anneciğinize çekmişsiniz.

  Aylincim bitsin artık sıcaklar. Kışı sevmem ama bu kadar sıcağada dayanamıyorum vallahi…

  Yanıtla

Görüşleriniz benim için oldukça değerli.

%d blogcu bunu beğendi: