Vitamin Deposu Sebze Suyu

 

sebze suyu2

O kadar yoğun bir üç gün geçirdim ki, şu sebze suyundan bir litre kana kana içersem ancak kendime gelirim. Planladığım bir çok şey yapılamadığı gibi olan her şey de ters gidiyor. Sanıyorum Merkür’ün etkisi bu :)) 11 Şubata kadar geri gidecekmiş, o ne demekse?

Meyve ve sebzeleri mümkün olduğunca çiğ ve bütün yemek gerekiyor. Posalı halleri sindirim sistemi için çok daha faydalı. Bir besin sindirim sisteminde ne kadar fazla kalırsa o kadar iyi. Hele ki bolca meyveden yapılmış sular aşırı şeker içeriğinden dolayı oldukça zararlı. Faydalı diye kocaman bardaklarda içilen meyve sularını içince maalesef kendinize iyilik yapmış olmuyorsunuz. Hastalanınca C vitamini takviyesi olarak bol bol portakal suyu içilir değil mi? Bence yapmayın. Bir portakalı soyup yiyin çok daha iyi. Eğer C vitamini istiyorsanız da 100 gram kadar biber yiyin. Bu miktar biberde günlük ihtiyacın 4 katı kadar C vitamini var.

Eğer sebzelerle aranız iyi değilse onların suyunu sıkıp karıştırın. İçine bir tane de elma attınız mı o sebzelerin tek tek tadını almazsınız bile! Sebze suyu vücudun günlük vitamin ve mineral ihtiyacının bir kısmını karşılayacaktır. Sabah içiyorsanız eğer güne zinde başlayacak, gün içerisinde içiyorsanız sizi kendinize getirmeye yardımcı olacaktır.

Vitaminler yağda eriyen ve suda eriyen vitaminler olarak ikiye ayrılır. Suda eriyen vitaminler B grubu ve C vitaminidir. Vücutta depo edilmez, idrarla dışarı atılırlar. Haşlama, pişirme ve saklama durumuna göre değer kaybedebilirler. Yağda eriyen vitaminler ise A,D,E ve K vitaminleridir. Vücutta depo edilebilirler bu yüzden fazla alındığında vücutta birikebilir. Bunları neden söyledim? Eğer sebze suyu yapıyorsak yanında yağ olmazsa bu vitaminlerin emilimi daha az olacaktır. O yüzden tarifte bir tatlı kaşığı zeytin yağı var. Hayatınızdan yağı çıkarmayın. Diyet yapıyor dahi olsanız yağsız beslenme sizi hastalandırır. Vitaminlerin ve vücudumuzun yapı taşı sayılan proteinlerin çalışabilmesi için yağa ihtiyaç var. Hem yağsız yemek hiç güzel olur mu :))

 Tarifim Tabul Dergi ocak sayısında yayınlandı.

Malzemeler:

2 adet kabak

1 adet elma

2 adet salatalık

2 adet havuç

Çeyrek limonun suyu

1 tatlı kaşığı zeytin yağı

Yapılışı:

Kabak, elma, salatalık ve havucu iyice yıkayın ve katı meyve sıkacağında sırasıyla sıkın. Haznede toplanan sebze suyuna limon suyu ve zeytin yağını ekleyerek karıştırın. Besin değerini kaybetmemesi için fazla bekletmeden tüketin.

AFİYET OLSUN 🙂

Nazlı

1984 Tekirdağ doğumluyum. Son durağı Ankara olan bir memurum. 2010 yılından beri en güzel hobim olan bloğumu yazıyorum. Annesinin okuyor diye mutfağa sokmadığı; ama bir elinde elma, gözü hamurun kıvamında, yemeğin suyunda olan küçük bir kızdım. Kaçamak girdiğim mutfakta, annemin tarif defterinden kulak memesi kıvamında nişastalı kurabiye hamuru yoğurarak bulaştım bu işlere. Pişirdikçe sevdim, yedirdikçe daha çok pişirdim. Evlendim. Kendi mutfağımda pişirmekten daha da çok zevk aldım. Acemi halimle pişirdiklerimi sevdirdim, tarifler istendikçe mutlu oldum. Paylaşmayı seven yanım ağır bastı, bir anda blog yazmaya karar verdim. Hem içimi döktüm, hem hayatımı paylaştım hem de severek pişirdiklerim başka mutfaklarda da pişsin istedim. Pişirme aşkı, fotoğraf aşkıyla birleşince vazgeçilmez bir tutku oldu benim için. Tek dileğim, bu tutkuyla paylaştığım yemeklerimi sizin de mutfaklarınızda sevgiyle pişirmeniz.

Görüşleriniz benim için oldukça değerli.

%d blogcu bunu beğendi: