Taze Fasulye Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Dondurulmuş taze fasulye

Her evde az çok kış hazırlıkları başladı. Çok geniş çaplı hazırlık yapmasam da muhakkak taze fasulye, domates ve biberden az da olsa kenara koymaya çalışırım. Diğer yaz sebzelerini pek aramam.

Hatta taze fasulyenin iyisini bulmuşsam biraz fazla alır, bu şekilde dondurucuya koyarım. Şoklama yöntemiyle dondurucuda saklama bana, lezzetinden bir şey kaybettirmeyen yöntem olarak daha kolay geliyor.

Kış hazırlıklarında en risksiz olan dondurucuda saklama. Konserve eğer düzgün yapılmazsa bozulabilir. Dondurucuda ise kısıtlı miktarda saklama yapılabiliyor. Kurutma için ise bazı bölgelerin nemli oluşu kurutmaya imkan vermiyor. Eğer sebze veya meyve düzgün kurutulmazsa küflenip, bozulabilir.  Sizin durumunuza, yapacağınız miktara, seçtiğiniz sebzeye göre saklama yönteminiz değişecektir.

Ben taze fasulye ve biberi dondurucuda, domatesi ise konserve yapmayı tercih ediyorum. Domatesi pişirmeden, kabuğunu soyup, küp küp doğrayarak da dondurucuda saklayabilirsiniz.

dondurucuda taze fasulye saklama

Malzemeler:

2 kg taze fasulye

4 tane kilitli buzdolabı poşeti

Yapılışı:

Taze fasulyelerin uç kısımlarını kesin ve büyüklüğüne göre iki ya da üç parçaya bölün. Geniş ve derin bir pencereye su koyup kaynatın. İki büyük kaba soğuk su doldurun. Su yeterince soğuk değilse buz parçaları da atabilirsiniz. İyice yıkadığınız taze fasulyeleri kaynayan suya atıp 2-3 dakika haşlayın. Delikli kepçeyle tencereden taze fasulyeleri alıp soğuk suya sokup çıkarın. Su ısınınca diğer soğuk su dolu kaba alın fasulyeleri. Tüm fasulyeler şoklandıktan sonra dört poşete bölüştürerek dondurucuya kaldırın.

AFİYET OLSUN:)

Nazlı

1984 Tekirdağ doğumluyum. Son durağı Ankara olan bir memurum. 2010 yılından beri en güzel hobim olan bloğumu yazıyorum. Annesinin okuyor diye mutfağa sokmadığı; ama bir elinde elma, gözü hamurun kıvamında, yemeğin suyunda olan küçük bir kızdım. Kaçamak girdiğim mutfakta, annemin tarif defterinden kulak memesi kıvamında nişastalı kurabiye hamuru yoğurarak bulaştım bu işlere. Pişirdikçe sevdim, yedirdikçe daha çok pişirdim. Evlendim. Kendi mutfağımda pişirmekten daha da çok zevk aldım. Acemi halimle pişirdiklerimi sevdirdim, tarifler istendikçe mutlu oldum. Paylaşmayı seven yanım ağır bastı, bir anda blog yazmaya karar verdim. Hem içimi döktüm, hem hayatımı paylaştım hem de severek pişirdiklerim başka mutfaklarda da pişsin istedim. Pişirme aşkı, fotoğraf aşkıyla birleşince vazgeçilmez bir tutku oldu benim için. Tek dileğim, bu tutkuyla paylaştığım yemeklerimi sizin de mutfaklarınızda sevgiyle pişirmeniz.

Görüşleriniz benim için oldukça değerli.

%d blogcu bunu beğendi: