Şeftalili Pankek

Şeftalili Pankek

Ailenize bir minik insan katılıp da, artık 6 aylık olup ek gıdaya geçtiğinde her gün ne pişirsem derdiniz ikiye katlanmış oluyor. Hele ki bebeğiniz alerjikse ve her şeyi yiyemiyorsa çok daha fazla özenle hazırlamak ve pişirilecek şeylere daha bir kafa patlatmak gerekiyor.

Biz blw (baby led weaning) yöntemiyle ek gıdaya geçtik. Ben oğlumun yemesi için uygun şekilde gıdaları hazırlayıp veriyorum ve kendisi yiyor. Yaklaşık iki aya yakın üç gün kuralıyla tek tek besinlerin tadına baktı. Üç gün olmasının nedeni gıdaların herhangi bir alerjik reaksiyona neden olup olmadığını görmek için. Oğlum sekiz aylık olduğunda öğün olarak kahvaltıya geçtik. Yumurta dokunmadığı için her gün yumurtanın bir çeşidini pişirmeye çalışıyorum.

Biz anneler kendi aramızda konuşup birbirimize tarif veriyoruz. Çünkü sürekli ne pişirsem derdi, hele ki her şeyi yiyemeyen bebeklerle zor. Tarif için bebeği yumurtayı henüz yiyemeyen arkadaşım Burcu’ya teşekkür ederim. Ufak bir değişiklikle tarif bu hali aldı. Kendi tarifimi bile ikinciye yaparken değiştiren insanım ben:)

Bu tarif de yumurta alerjisi olan bebekler için kahvaltı, olmayanlar için ise öğleden sonrası için bir atıştırmalık olabilir. Tadı öyle güzel ki kendiniz için de pişirip yiyebilirsiniz. Biz oğlumla yarı yarıya paylaştık pankekleri.

Şeftalileri ben rendelemedim, küçük küçük doğradım; o yüzden şekil olarak çok nizami olmadılar. Eğer rendelerseniz daha düzgün görünecektir.

Malzemeler:

1 adet şeftali

2 çorba kaşığı sirke

1 çorba kaşığı zeytinyağı

1 çay kaşığının ucuyla karbonat

3,5 çorba kaşığı tepeleme siyez unu

veya

tam buğday unu

Tavayı yağlamak için bir çay kaşığı zeytinyağı

Yapılışı:

Şeftaliyi rendeleyin/küçük küçük doğrayın. Tüm malzemeyi bir kapta karıştırın. Tavayı orta ateşte ısıtın. Zeytinyağını tavaya koyup bir fırçayla her yerine yayın. Karışımın kaşığa yapışmaması için kaşığı suya sokup çıkarın ve karışımdan birer kaşık alarak tavaya yayın. Bir tarafı pişince diğer tarafını çevirip pişirin. Tavanın genişliğine göre tüm karışım tavaya sığıp, tek seferde pişirilebilir.

AFİYET OLSUN:)

Nazlı

1984 Tekirdağ doğumluyum. Son durağı Ankara olan bir memurum. 2010 yılından beri en güzel hobim olan bloğumu yazıyorum. Annesinin okuyor diye mutfağa sokmadığı; ama bir elinde elma, gözü hamurun kıvamında, yemeğin suyunda olan küçük bir kızdım. Kaçamak girdiğim mutfakta, annemin tarif defterinden kulak memesi kıvamında nişastalı kurabiye hamuru yoğurarak bulaştım bu işlere. Pişirdikçe sevdim, yedirdikçe daha çok pişirdim. Evlendim. Kendi mutfağımda pişirmekten daha da çok zevk aldım. Acemi halimle pişirdiklerimi sevdirdim, tarifler istendikçe mutlu oldum. Paylaşmayı seven yanım ağır bastı, bir anda blog yazmaya karar verdim. Hem içimi döktüm, hem hayatımı paylaştım hem de severek pişirdiklerim başka mutfaklarda da pişsin istedim. Pişirme aşkı, fotoğraf aşkıyla birleşince vazgeçilmez bir tutku oldu benim için. Tek dileğim, bu tutkuyla paylaştığım yemeklerimi sizin de mutfaklarınızda sevgiyle pişirmeniz.

Görüşleriniz benim için oldukça değerli.

%d blogcu bunu beğendi: