Kuru Cacık

Kuru Cacık

Yoğurtsuz sofraya oturmayan biriyim ben. Her ne yemeği olursa olsun, yanında salatası bile olsa muhakkak bir kase yoğurt sofrada bulunur. Sanki o yemek geçmez boğazımdan yoğurt olmayınca. Hele bazı yemekler vardır ki asla yanında yoğurt olmadan yenmez. Mesela dolmalar ve bir önce tarifini verdiğim siyez bulguru pilavı gibi.

Sadece yoğurt mu sevdiğim? Hele ki yazın cacık pek sık olur sofrada. Sarımsaklı haliyle yemede yanında yat denen cinsten oluyor. Yoğurdu sulandırarak salatalıkla karıştırıp yaptığımız klasik cacığın haricinde daha çok severim kuru cacığı. Davet sofralarınızda meze olarak da yer alabilir. Hazırlaması beş dakikanızı bile almayacak.

Kuru Cacık

Kuru Cacık
Malzemeler:
1 kase yoğurt
1 diş sarımsak
1 adet salatalık
Zeytin yağı
Kuru nane
Tuz
Yapılışı:
Yoğurdu pürüzsüz bir kıvam alana kadar çırpın. Salatalığı soyun, küçük küçük doğrayıp nane ve tuz ile birlikte yoğurda ekleyip karıştırın. Üzerine zeytin yağı gezdirin.
AFİYET OLSUN:)

 

Nazlı

1984 Tekirdağ doğumluyum. Son durağı Ankara olan bir memurum. 2010 yılından beri en güzel hobim olan bloğumu yazıyorum. Annesinin okuyor diye mutfağa sokmadığı; ama bir elinde elma, gözü hamurun kıvamında, yemeğin suyunda olan küçük bir kızdım. Kaçamak girdiğim mutfakta, annemin tarif defterinden kulak memesi kıvamında nişastalı kurabiye hamuru yoğurarak bulaştım bu işlere. Pişirdikçe sevdim, yedirdikçe daha çok pişirdim. Evlendim. Kendi mutfağımda pişirmekten daha da çok zevk aldım. Acemi halimle pişirdiklerimi sevdirdim, tarifler istendikçe mutlu oldum. Paylaşmayı seven yanım ağır bastı, bir anda blog yazmaya karar verdim. Hem içimi döktüm, hem hayatımı paylaştım hem de severek pişirdiklerim başka mutfaklarda da pişsin istedim. Pişirme aşkı, fotoğraf aşkıyla birleşince vazgeçilmez bir tutku oldu benim için. Tek dileğim, bu tutkuyla paylaştığım yemeklerimi sizin de mutfaklarınızda sevgiyle pişirmeniz.

Görüşleriniz benim için oldukça değerli.

%d blogcu bunu beğendi: