Kabak Mücveri…

Memlekete gelmeyi kararlaştırdığım andan itibaren buzdolabında ne kadar sebze varsa onlardan yemek yapıp eşime bırakmak için çeşitli girişimlerde bulundum. Girişimlerde bulundum diyorum çünkü hangisini yapmaya kalksam hep bir eksik çıkıyordu. Aksilik bu işte ne kadar acele edersen o kadar dolaşıyor işte işler. Mücveri yapmak için kabakları çıkardım, yeşillikleri çıkarıp yıkadım. Birde baktım ki yumurta yok. O akşam için yemeğim olduğu için mücveri yarına bıraktım. Gerçektende markete gidip yumurta almaya üşendim ne yalan söyleyeyim 🙂 Ertesi gün yumurtayı alıp mücveri yaptım. Aynı gün evdeki havuçlardanda sevgili arkadaşım Pepela’nın Havuçlu toplarından yapacaktım. Oda kısmet olmadı. Onuda Havuçlu topların tarifini verirken anlatayım.

Mücver benim üniversite yıllarından beri yaptığım bir yemek. Ben eve çıktıktan sonra yurtta kalmaya devam eden arkadaşlarımı çok sık evime davet eder, yemekler yapardım. Çünkü ne kadar zor şartlarda yaşandığını biliyordum yurtta. O yüzden arkadaşlarımı asla unutmadım. Boğazlarından özledikleri ev yemeklerinden geçsin isterdim, elimden geldiğince tabiki. Anneciğimin elleriyle açtığı gözlemeleri az yapmadık gece yarsından sonra sınav zamanı kızlarla. Şimdi bunlar hoş hatıralar olarak kaldı aklımızda canım arkadaşlarımla beraber.

Mücverde taaa nerelere geldik. Tarifi anlatayım bari 🙂

Malzemeler:

  • 3 adet kabak
  • 3-4 adet taze soğan (yoksa kuru soğanda rendeleyebilirsiniz)
  • Dörtte bir demet maydanoz
  • 1 adet yumurta
  • 1,5 çay bardağı sıvı yağ
  • Tuz, karabiber, kimyon
  • Un

Yapılışı:

Kabakları rendeleyelim. Üzerine yıkadığımız soğan ve maydanozları doğrayarak ekleyelim. Yumurtayı kıralım, baharatları ekleyelim. Unun miktarını kendimiz ayarlıyoruz. Çünkü bazen kabaklar fazla sulu olabiliyor. Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra unu ekliyoruz azar azar. Bulamaç kıvamında olacak karışım. Ne çok katı ne de çok cıvık olacak. İyice karıştırdıktan sonra karışımdan bir çorba kaşığı kadar alarak kızdırmış olduğumuz yağda mücverleri kızartıyoruz.

AFİYET OLSUN:)

Nazlı

1984 Tekirdağ doğumluyum. Son durağı Ankara olan bir memurum. 2010 yılından beri en güzel hobim olan bloğumu yazıyorum. Annesinin okuyor diye mutfağa sokmadığı; ama bir elinde elma, gözü hamurun kıvamında, yemeğin suyunda olan küçük bir kızdım. Kaçamak girdiğim mutfakta, annemin tarif defterinden kulak memesi kıvamında nişastalı kurabiye hamuru yoğurarak bulaştım bu işlere. Pişirdikçe sevdim, yedirdikçe daha çok pişirdim. Evlendim. Kendi mutfağımda pişirmekten daha da çok zevk aldım. Acemi halimle pişirdiklerimi sevdirdim, tarifler istendikçe mutlu oldum. Paylaşmayı seven yanım ağır bastı, bir anda blog yazmaya karar verdim. Hem içimi döktüm, hem hayatımı paylaştım hem de severek pişirdiklerim başka mutfaklarda da pişsin istedim. Pişirme aşkı, fotoğraf aşkıyla birleşince vazgeçilmez bir tutku oldu benim için. Tek dileğim, bu tutkuyla paylaştığım yemeklerimi sizin de mutfaklarınızda sevgiyle pişirmeniz.

Kabak Mücveri…” için bir yorum

Görüşleriniz benim için oldukça değerli.

%d blogcu bunu beğendi: