Gebelik Şekeri Nedir?

gebelik şekeri
Gebelik öncesi diyabeti olmayan kişilerde ikinci trimester (14.-26. haftalar) ve sonrasında ortaya çıkan diyabete gestasyonel diyabet denir. Gebelikte değişen hormonlarla birlikte kan şekeri yükselir. Özellikle plasentadan salgılanan hormonlar insüline karşı kan şekerini yükseltme eğilimindedir. Kan şekerini düşüren insülin hormonuna karşı özellikle gebeliğin 24. haftasından itibaren direnç gelişir. Bu gebeliğin normal seyridir. Ancak gestasyonel diyabet için risk faktörlerini taşıyan gebelerde kan şekerinin yükselmesi tehlikeli olabilir. Hamilenin kan şekerindeki artış anne karnındaki bebeğin kan şekerini de yükseltir.
Gestasyonel diyabet için risk faktörleri nelerdir?
Ailede diyabet geçmişi
Şişmanlık
35 yaş üstü hamilelik
Önceki gebeliklerde ölü ya da anomalili doğum yapmış olmak
Daha önceki gebeliğinde gestasyonel diyabet geçirmiş olmak
Gebelikte bebeğin haftasına göre iri olması
Nedeni bilinmeyen amniyon sıvısı artışı
Diyabet belirtileri olan bol su içme ve idrara çıkma ile aşırı yemek yeme isteği olması.
Bu risk faktörlerini taşıyan gebelerin diyabet konusunda daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Beslenmelerini tatlı ve basit karbonhidratlardan uzak olarak düzenlemeliler. Hamilelerin sadece yüzde 5 inde gebelik şekeri görülür. Diğer şeker ile ilgili hastalıklar da gebelik şekerine benzer belirtiler gösterir.
Gebelik şekerinde tanı nasıl konur?
Gebeliğin 24.-28. haftaları arasında 50 gram saf glikoz içilmesinden 1 saat sonra tokluk kan şekeri değerine bakılan PPG (Postprandial glikoz-gıda alımı sonrası glikoz) testi yapılır. Bu testin sonucunun yüksek çıkması gebelik şekeri olduğu anlamına gelmez ancak eğer yüksek çıkmışsa 100 gram saf glikozun içilmesinden 1,2 ve 3 saat sonra kanda kan şekeri değerine bakılan OGTT (oral glikoz tolerans testi) yapılır. PPG sonucu yüksek çıkanların sadece yüzde 15 kadarında gestasyonel diyabet saptanır. Bu testler sonucunda anne adayına gebelik şekeri tanısı konmuşsa eğer genellikle diyetle tedavi yapılır. Eğer durum diyetle tedavi edilemeycek gibi ise insülin tedavisine başlanır.
Şeker ölçüm testleri ile ilgili çeşitli görüş ayrılıkları var malum. Her gebeye rutin olarak uygulanan bu testin anne karnındaki bebeğe zararı olduğunu söyleyen doktorlar da var tamamen güvenli olduğunu söyleyen de. Gebelikte kontrol altına alınmamış yüksek şekerin hem anneye hem de bebeğe zararı var. Ancak gebelerin sadece %5’inde görülen ve bu yapılan testler sonucu sadece % 15 gebede tespit edilen gebelik şekeri için bu testi tüm gebelere rutin olarak uygulamak ne kadar doğrudur bilemiyorum. Şeker ölçümü yüksek çıkan gebelerin büyük çoğunluğuna diyet önerildiğini de göz önünde bulundurursak bu testin rutin olarak uygulanmaması gerektiğini düşünüyorum. Gebelerde ki riskler değerlendirilmeli ve gebeliğin başından itibaren düzgün bir diyetin takibi yapılmalı. En başında 50 gr sonra 100 gr ve gerekli görülürse 32. haftadan sonra da 100 gr ile tekrarlanan bu testlerin çok da masum olduğunu düşünmüyorum ben.
Bu aşamada doktorunuza güvenmek önemli. Bunlar benim şahsi görüşlerim, doktor tavsiyesi yerine asla geçmeyeceğini özellikle belirtmek isterim.
Sevgiler.

Nazlı

1984 Tekirdağ doğumluyum. Son durağı Ankara olan bir memurum. 2010 yılından beri en güzel hobim olan bloğumu yazıyorum. Annesinin okuyor diye mutfağa sokmadığı; ama bir elinde elma, gözü hamurun kıvamında, yemeğin suyunda olan küçük bir kızdım. Kaçamak girdiğim mutfakta, annemin tarif defterinden kulak memesi kıvamında nişastalı kurabiye hamuru yoğurarak bulaştım bu işlere. Pişirdikçe sevdim, yedirdikçe daha çok pişirdim. Evlendim. Kendi mutfağımda pişirmekten daha da çok zevk aldım. Acemi halimle pişirdiklerimi sevdirdim, tarifler istendikçe mutlu oldum. Paylaşmayı seven yanım ağır bastı, bir anda blog yazmaya karar verdim. Hem içimi döktüm, hem hayatımı paylaştım hem de severek pişirdiklerim başka mutfaklarda da pişsin istedim. Pişirme aşkı, fotoğraf aşkıyla birleşince vazgeçilmez bir tutku oldu benim için. Tek dileğim, bu tutkuyla paylaştığım yemeklerimi sizin de mutfaklarınızda sevgiyle pişirmeniz.

Görüşleriniz benim için oldukça değerli.

%d blogcu bunu beğendi: