Galeta Unu Nasıl Yapılır?

Merhaba dostlar,
Bayat ekmeklerinizi hem değerlendirin hem de elinizin altında her zaman galeta unu bulunsun.
Fırını çalıştırdınız kekinizi, böreğinizi pişirdiniz. Hazır fırınınız sıcakken bayat ekmeklerinizi de fırınlayın 10 dakikaya galeta unu hazır.
Galeta ununu köftede, böreklerde, poğaçalarda sıkça kullanırım; o yüzden mutfağımda daima bulunsun isterim. Hemde bu yöntemle ekmeklerimi ziyan etmemiş oluyorum.
Yapılışı çok basit. Ekmekleri elinizle gelişigüzel parçalara ayırın ve fırın tepsisine yayın. Tek sıra olsunlar ki pişirdiğimizde her yeri kızarmış olsun. Böylece galeta ununun o esmer rengini elde edebilelim. 200 derece ısıtılmış fırında üzeri kızarana kadar pişirin. 10 dakika gibi bir süre yeterli olacaktır. Fırından çıkardığınız ekmekleri soğuması için bir kenara alın. Ilınan ekmekleri rondoya atıp incecik olana kadar çekin. Tüm ekmekler bitene kadar bu şekilde yapın. Çektiğiniz galeta ununu ağzı kapalı bir kavanozda serin yerde saklayın.
AFİYET OLSUN 🙂

Nazlı

1984 Tekirdağ doğumluyum. Son durağı Ankara olan bir memurum. 2010 yılından beri en güzel hobim olan bloğumu yazıyorum. Annesinin okuyor diye mutfağa sokmadığı; ama bir elinde elma, gözü hamurun kıvamında, yemeğin suyunda olan küçük bir kızdım. Kaçamak girdiğim mutfakta, annemin tarif defterinden kulak memesi kıvamında nişastalı kurabiye hamuru yoğurarak bulaştım bu işlere. Pişirdikçe sevdim, yedirdikçe daha çok pişirdim. Evlendim. Kendi mutfağımda pişirmekten daha da çok zevk aldım. Acemi halimle pişirdiklerimi sevdirdim, tarifler istendikçe mutlu oldum. Paylaşmayı seven yanım ağır bastı, bir anda blog yazmaya karar verdim. Hem içimi döktüm, hem hayatımı paylaştım hem de severek pişirdiklerim başka mutfaklarda da pişsin istedim. Pişirme aşkı, fotoğraf aşkıyla birleşince vazgeçilmez bir tutku oldu benim için. Tek dileğim, bu tutkuyla paylaştığım yemeklerimi sizin de mutfaklarınızda sevgiyle pişirmeniz.

Galeta Unu Nasıl Yapılır?” için 8 yorum

Görüşleriniz benim için oldukça değerli.

%d blogcu bunu beğendi: