Ev Yapımı Oda Kokusu

Ev Yapımı Oda Kokusu

Siz de büyük ihtimal benim gibi güzel kokulara düşkünsünüz. Kapıdan içeri girince ev mis gibi koksun, üstüm başım mis gibi koksun isterim. Nevresimler, perdeler varsa koltuk örtüleri her zaman tertemiz olmalı ve güzel kokmalı. Kokusu gitmiş diye henüz temiz olan şeyleri bile tekrar tekrar yıkayıp yıpratmışlığım çoktur. Pratik yöntemlerden biri olan oda spreyini ise sıklıkla kullanırım. Ancak güzel kokulara bu kadar düşkün olmama rağmen kokular bende alerji ve baş ağrısı yapabiliyor. Ayrıca ne olduğunu bilmediğim ve çok yüksek ihtimal sağlığa zararlı maddeleri solumak da istemiyorum. Bunun için hem hesaplı hem de içime sinen bir yöntemim var. Kendi oda kokumu kendim yapıyorum ve hem kesemi hem de sağlığımı bir nebze de olsa koruyorum.

Bunun için sevdiğiniz esansı aktardan çok düşük bir ücret karşılığı alabilir ve litrelerce oda kokusu yapabilirsiniz. Ben yasemin ve lavanta kokularını çok severim. Aktarda bulabildiğim yasemin esansını 7 liraya aldım ve yaklaşık 10 gün önce oda kokumu yaptım. O gün bugündür kullanıyorum ve kokusu aynı ilk gün yaptığım gibi, herhangi bir değişiklik olmadı.

Malzemeler:

500 ml su (2,5 su bardağı)

10 damla limon suyu

5 damla yasemin esansı

Yapılışı:

Suyu boş bir sprey kutusuna koyun ve üzerine yasemin esansı ile limon suyunu dökün. Kapağı kapatın ve çalkalayın. Oda kokunuz artık hazır. Sadece 2 dakikanızı alacak bu hazırlıkla aile bütçenize katkıda bulunun.

Sevgiler…

Nazlı

1984 Tekirdağ doğumluyum. Son durağı Ankara olan bir memurum. 2010 yılından beri en güzel hobim olan bloğumu yazıyorum. Annesinin okuyor diye mutfağa sokmadığı; ama bir elinde elma, gözü hamurun kıvamında, yemeğin suyunda olan küçük bir kızdım. Kaçamak girdiğim mutfakta, annemin tarif defterinden kulak memesi kıvamında nişastalı kurabiye hamuru yoğurarak bulaştım bu işlere. Pişirdikçe sevdim, yedirdikçe daha çok pişirdim. Evlendim. Kendi mutfağımda pişirmekten daha da çok zevk aldım. Acemi halimle pişirdiklerimi sevdirdim, tarifler istendikçe mutlu oldum. Paylaşmayı seven yanım ağır bastı, bir anda blog yazmaya karar verdim. Hem içimi döktüm, hem hayatımı paylaştım hem de severek pişirdiklerim başka mutfaklarda da pişsin istedim. Pişirme aşkı, fotoğraf aşkıyla birleşince vazgeçilmez bir tutku oldu benim için. Tek dileğim, bu tutkuyla paylaştığım yemeklerimi sizin de mutfaklarınızda sevgiyle pişirmeniz.

Görüşleriniz benim için oldukça değerli.

%d blogcu bunu beğendi: