Erik Suyu Konservesi

IMG_5164 (2)

Havalar böyle sıcakken şöyle içimizi serinletecek ev yapımı bir meyve suyuna hayır diyebilen olacağını zannetmiyorum. Normalde meyve suyu tüketen biri değilim; benim için varsa yoksa su. Ama ev yapımı az şekerli ya da şekersiz meyve suyu olursa iş değişir.

Her yıl bahçemizdeki erik ve vişnelerden annem ve babam bir sürü kavanoz meyve suyu hazırlıyorlar. Bir kısmı da tabii ki bize geliyor. Her yıl hazıra konduğumuz için işin nasıl yapıldığı kısmıyla pek ilgilenmemiştim ne yalan söyleyeyim.

Tatilden dönerken bolca yeşil erik toplayıp getirmiştik. Bir akrabamız da topladığı erikleri giderken götürmeyi unuttuğu için onlar da bize kaldı. Yiyebildiğimiz kadarını yedik ama bir süre sonra o sert hallerinden eser kalmayıp sararıp, olgunlaşmaya başladılar. Annemden nasıl yapıldığı ile ilgili bilgiyi aldıktan sonra yine kendimce, kendi ölçülerimde hazırladım meyve sularını.

Tam olgun erikler olmadığı için az da şeker koydum. Olgun eriklerle yapacaksanız bence şekere dahi gerek yok, meyvelerin şekeri yeterlidir.

Sonuçta 2,5 litre konsantre meyve suyu elde ediyorsunuz. Yarı yarıya suyla karıştırınca 5 litre meyve suyunuz oluyor. Çok uğraştırdığını söyleyemem miktar az olduğu için. Ama uğraşsanız bile kendi yaptığınız meyve suyunu içmenin hazzı bence her şeye değer.

Konsantre erik suyu

Malzemeler:

2 kg erik

1 su bardağı toz şeker

Yapılışı:

Öncelikle konserve için kullanacağınız kavanozları ve kapaklarını derin bir tencerede 5 dakika kadar kaynatıp steril edin, bir peçete üzerine koyarak süzülüp kurumasını bekleyin. Mümkünse kapaklar yeni olsun, değilse beresiz ve şekli düzgün kapaklar olursa iyi olur.

Erikleri yıkayıp tencereye alın ve üzerini geçecek kadar su ekleyip kaynamaya bırakın. Eriklerin kabukları ayrılıp yumuşayınca altını kapatıp soğumasını bekleyin.

Başka bir tencere alın ve üzerine iyice oturacak bir kevgir koyun. Soğuyan eriklerden azar azar alarak kevgirden elinizle ovalayarak geçirin. Kevgirin üzerinde çekirdekler ve bir miktar posa kalacak. Tüm erikler bitene kadar tekrarlayın.

Süzdüğünüz konsantre erik suyuna şekeri katıp karıştırın, ocakta kaynamaya bırakın. Erik suyu kaynayınca altını kapatın ve bir kepçeyle kavanozlara paylaştırın.

Hemen kavanozların ağzını sıkı sıkı kapatın ve ters çevirin. Bu şekilde bir gece bekletin. Ertesi gün kapaklarda şişme veya atma yoksa konserveniz olmuş demektir.

AFİYET OLSUN:)

 

Nazlı

1984 Tekirdağ doğumluyum. Son durağı Ankara olan bir memurum. 2010 yılından beri en güzel hobim olan bloğumu yazıyorum. Annesinin okuyor diye mutfağa sokmadığı; ama bir elinde elma, gözü hamurun kıvamında, yemeğin suyunda olan küçük bir kızdım. Kaçamak girdiğim mutfakta, annemin tarif defterinden kulak memesi kıvamında nişastalı kurabiye hamuru yoğurarak bulaştım bu işlere. Pişirdikçe sevdim, yedirdikçe daha çok pişirdim. Evlendim. Kendi mutfağımda pişirmekten daha da çok zevk aldım. Acemi halimle pişirdiklerimi sevdirdim, tarifler istendikçe mutlu oldum. Paylaşmayı seven yanım ağır bastı, bir anda blog yazmaya karar verdim. Hem içimi döktüm, hem hayatımı paylaştım hem de severek pişirdiklerim başka mutfaklarda da pişsin istedim. Pişirme aşkı, fotoğraf aşkıyla birleşince vazgeçilmez bir tutku oldu benim için. Tek dileğim, bu tutkuyla paylaştığım yemeklerimi sizin de mutfaklarınızda sevgiyle pişirmeniz.

Erik Suyu Konservesi” için 2 yorum

  • 26 Temmuz 2016 tarihinde, saat 16:17
   Permalink

   Çok teşekkür ederim:) Bunlar bahçedeki yeşil eriklerdi. Bir süre sonra sararmaya başladılar buzdolabında kısa sürede tüketemediğimiz için. O yüzden sarı oldu meyve suyu da.

   Yanıtla

Görüşleriniz benim için oldukça değerli.

%d blogcu bunu beğendi: