Ekşi Mayalı Ekmek

Ekşi mayalı ekmek

Çoluklu çocuklu olmanın zor olduğunun, hiçbir şeyin tam olarak tam olamadığının resmini görüyorsunuz yukarıda:) Ne mi var? Bu gördüğünüz güzelim ekşi mayalı ekmeğin bir 10 dakika kadar daha pişmesi gerekiyordu. Ne zaman ocağa yemek koysam ya da fırında bir şeyler pişirsem ya emme zamanı geliyor, ya uyku geliyor ya da acil alt değiştirmek gerekiyor. Ocağı/fırını erken kapatmak gerekebiliyor ya da ocaktaki yemeğin dibi tutabiliyor. Artık her şey olduğu kadar.

Oğlumla birlikte her günümüz ayrı güzel, ayrı heyecanlı. Her gün yeni bir şeye şaşırıyor hayran oluyorum. Ama en kötüsü ise zamanın çok çabuk geçiyor oluşu. Geçen sene bu zamanlar hamileydim; şimdi kucağımda 9 aylık olmuş sevmelere doyamadığım oğlum Uras Yaman var.

Annesine fotoğraf çekimlerinde yardımcı oluyor kendisi. Fotoğraf çekmenin inceliklerini anlatıyorum ona bir yandan. Küçük çekirgem geleceğin fotoğrafçısı:) Bir yemeğin fotoğrafını çekiyorum, dönüyorum onun fotoğrafını çekiyorum derken çok keyifli oluyor. Ardından oturup yorgunluk atıp, birlikte yemek yiyoruz. Böyle böyle geçiyor günler.

Şimdi ben bu yazıyı yazarken o da arkamdaki dolaptan peçeteleri yere dökmüş oynuyor. Alt raflardakileri yukarı kaldırmanın zamanı gelmiş:)

ekşi mayalı ekmek nasıl yapılır

Ekşi mayayı dolaptan çıkarmışsanız eğer oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Mayanızı 3 çorba kaşığı un ve 3 çorba kaşığı su ile besleyin. Burada var olan maya miktarınız ve su içeriği önemli. Mayanız koyu boza kıvamında olmalı. Besledikten sonra üzerine bir bez örterek oda sıcaklığında göz göz olup, köpürene kadar bekletin. Hava ne kadar sıcaksa bu süre o kadar kısa oluyor. Mayanın ekmek yapmaya hazır olup olmadığını anlamak için bir bardak suya bir miktar maya atın. Eğer yüzüyorsa maya tamamdır, kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

4,5 su bardağı un

2 su bardağı su

1 su bardağı ekşi maya

1 tatlı kaşığı silme tuz

Yapılışı:

Tüm karıştırın, ele yapışan bir hamur elde edin. Tezgahı unlayın ve hamuru burada alttan üste doğru katlayarak yoğurun. Mümkün olduğunca uzun yoğurmak gerek. Hava çok sıcakken zor oluyor ama 10 dakika kadar yoğurulursa iyi olur. Hamuru tekrar kaba alıp üzerini kapakla kapatın. Oda sıcaklığında kabarana kadar bekletin. Tekrar tezgahı unlayın ve yeniden yoğurun. Döküm tencereyi zeytinyağı ile yağlayın ve hamuru içine yerleştirin ve kapağını kapatın. Oda sıcaklığında iyice kabarana kadar bekletin. Fırını 200 dereceye ayarlayın. Tencerenin kapağı kapalı olarak 45 dakika, açık olarak 15 dakika pişirin. Pişen ekmeği bir beze sararak dinlendirin.

AFİYET OLSUN:)

Nazlı

1984 Tekirdağ doğumluyum. Son durağı Ankara olan bir memurum. 2010 yılından beri en güzel hobim olan bloğumu yazıyorum. Annesinin okuyor diye mutfağa sokmadığı; ama bir elinde elma, gözü hamurun kıvamında, yemeğin suyunda olan küçük bir kızdım. Kaçamak girdiğim mutfakta, annemin tarif defterinden kulak memesi kıvamında nişastalı kurabiye hamuru yoğurarak bulaştım bu işlere. Pişirdikçe sevdim, yedirdikçe daha çok pişirdim. Evlendim. Kendi mutfağımda pişirmekten daha da çok zevk aldım. Acemi halimle pişirdiklerimi sevdirdim, tarifler istendikçe mutlu oldum. Paylaşmayı seven yanım ağır bastı, bir anda blog yazmaya karar verdim. Hem içimi döktüm, hem hayatımı paylaştım hem de severek pişirdiklerim başka mutfaklarda da pişsin istedim. Pişirme aşkı, fotoğraf aşkıyla birleşince vazgeçilmez bir tutku oldu benim için. Tek dileğim, bu tutkuyla paylaştığım yemeklerimi sizin de mutfaklarınızda sevgiyle pişirmeniz.

Görüşleriniz benim için oldukça değerli.

%d blogcu bunu beğendi: