Duvar Panosu Yapımı

Her zaman elinden her iş gelen, herşeyi değerlendirebilen kadınlara hayran olmuşumdur. Benim çöp diye hiç düşünmeden attığım şeylerin marifetli ellerde harika objelere dönüştüğünü görmek beni her zaman şaşırtmıştır.
Elinden pek bir iş gelmeyen, yaratıcılık konusunda olabildiğince fakir bir insan olan ben bile zaman zaman bundan bende yapabilirim demiş, ama bu durum düşünce aşamasından öteye gidememiştir 🙂
Üstüne üstlük bir de bence çağın en büyük en büyük icatlarından olan Pinretest te çeşit çeşit diy (kendin yap)  projesi görünce insan daha bir gaza gelmiyor değil.

Bir kaç ay önce kendi evimi alıp, tüm eşyaları ve parayı sıfırlayınca, sadece mobilyadan ibaret olan evimi süslemenin türlü yollarını arar oldum.
Bu hem ekonomik hem de benim gibi marifet yoksunu bir kişinin yapabileceği birşeyler olmalıydı.
Tabiki bu aşamada Pinterest çok yardımcı oldu. Hiç aklıma gelmeyecek fikirleri orada buldum.
Bir çoğunu kaydettim, bir çoğunu yapamam deyip eledim.
İlk projem olan duvar panolarını yapma fikri ise eşimin kalorifer peteklerinin arkasına koymak için eve getirdiği straforları (köpük) görünce aklıma geldi. Kaç cm genişliği olsa, buna uygun kumaş var mı, hangi renk olsa, neyle yapıştırsam sorularıyla bir süre kıvransam da sonunda bir cesaretle başladım işe.
Sonunda ennn sevdiğim pembe renkten cici panolarım oldu.
Ben elimdeki kumaşlarla bu şekilde yaptım panoları. Sade olan kısımlara daha sonra eklemeler yapabilirim diye de düşündüm. Siz elinizdeki fazla kumaşları bu şekilde değerlendirebilirsiniz.
Neler gerekiyor?
3 parça 35*50 cm strafor (köpük)- benim kullandığımın kalınlığı 3 cm idi
3 parça 47*62 cm istenilen renkte kumaş
(straforun kalınlığına uygun olarak kumaş boyutunu ayarlayabilirsiniz)
Sıcak silikon
Çift taraflı bant
Nasıl Yapıyoruz?
 
1) Bendeki straforun boyutları çok büyüktü. Ben onu 35*50 cm boyutlarında falçata ile kestim.
2) Kumaşları kalınlığı 3 cm olan strafora göre, arkalardan da kıvırma payı olarak 3′ er cm kalacak şekilde bırakarak kesin. Straforu kumaşın üzerine oturtup, kenarlardan kıvırın ve sıcak silikonu strafora sıkarak kumaşı yapıştırın.
3-4) Alt kenarlarını şekildeki gibi kıvırarak yapıştırın.
5-6) Tüm kenarları yapıştırdıktan sonra panonuzun bir parçası hazır. Diğer parçaları da aynı şekilde tamamlayın.
Çift taraflı bantları panoların arkasına yapıştırın. Duvarınıza 2 şer cm aralıklarla istediğiniz yükseklikte yapıştırın.
Yazması zor ama yapımı çok kolay bir kendin yap projesi paylaştım sizinle, inşallah anlatabilmişimdir 🙂
Hadi size kolay gelsin.
Ekleme: Düz renk kumaşların etrafına renk versin diye su taşı yapıştırdım yine silikonla, onu yazmayı unutmayayım 🙂

Nazlı

1984 Tekirdağ doğumluyum. Son durağı Ankara olan bir memurum. 2010 yılından beri en güzel hobim olan bloğumu yazıyorum. Annesinin okuyor diye mutfağa sokmadığı; ama bir elinde elma, gözü hamurun kıvamında, yemeğin suyunda olan küçük bir kızdım. Kaçamak girdiğim mutfakta, annemin tarif defterinden kulak memesi kıvamında nişastalı kurabiye hamuru yoğurarak bulaştım bu işlere. Pişirdikçe sevdim, yedirdikçe daha çok pişirdim. Evlendim. Kendi mutfağımda pişirmekten daha da çok zevk aldım. Acemi halimle pişirdiklerimi sevdirdim, tarifler istendikçe mutlu oldum. Paylaşmayı seven yanım ağır bastı, bir anda blog yazmaya karar verdim. Hem içimi döktüm, hem hayatımı paylaştım hem de severek pişirdiklerim başka mutfaklarda da pişsin istedim. Pişirme aşkı, fotoğraf aşkıyla birleşince vazgeçilmez bir tutku oldu benim için. Tek dileğim, bu tutkuyla paylaştığım yemeklerimi sizin de mutfaklarınızda sevgiyle pişirmeniz.

Duvar Panosu Yapımı” için 6 yorum

Görüşleriniz benim için oldukça değerli.

%d blogcu bunu beğendi: