Doğum Çantasında Neler Olmalı?

hastane çantasında neler olmalı

Hamilelik dönemimde beni en çok sıkıntıya sokan şeylerden biriydi doğum çantama ne koysam konusu. İnterneti açıp baktığınızda sayfa sayfa hazırlanmış listeler gözümü çok korkutmuştu. Daha evvel bir doğum tecrübesi yaşamadığımdan, doğum çantasına ne koymam gerektiği konusunda hiçbir fikrim yoktu. Bebek için yanıma ne almalıydım? Kaç adet almalıydım? Tulum mu, yoksa alt üst takım mı? Bebek bezi kaç tane almalıyım? Doğum sonrası için pijama mı, gecelik mi? Süt sağmak için pompa şart mı? Ve daha bunun gibi bir sürü soru vardı kafamda.

Doğumdan sonra ise birçok şeyi kullanmadan geri getirdim. Boşuna bu kadar telaş yapıp, kendime dert etmişim. Bunu okuyan hamile arkadaşım sen de dert etme. Şimdi ne gerekli ne değil anlatacağım. Uzun olacak belki ama yol gösterici olacağına eminim.

Hamileyken öncelikle doğuma odaklanıyoruz ama esas iş doğumdan sonra başlıyor. Doğum bir şekilde oluyor, geçip gidiyor. Önemli olan doğumdan hemen sonra bebeğin emzirilmesi ve bakımı. Emzirme başlangıcı doğru yapılırsa eğer sorunsuz bir şekilde devam edecektir. Hastane odasının kapısında varsın bebeğinizin adı yazmasın, süslü püslü bebek şekerleri olmasın ama bebeğinizi doğumdan hemen sonra emzirebilin. Doğumdan sonra hatırlayacağınız şey kapı süsü değil, bebeğinizi ilk koynunuza aldığınız an olacak.

Bebeğiniz doğduktan sonra bir miktar kilo kaybedecek, belki sarılık olacak. Ya evinizde emzirerek atlatacaksınız ya da hastanede fazladan kalmayı gerektirecek bir tedavi uygulanacak. O yüzden bu konularda da önceden bilgi sahibi olursanız, hastanede size dayatılan şeyleri hemen kabul etmek zorunda kalmaz ve gereksiz bir panik havasının içine girmemiş olursunuz.

Hazırlıkların 35. haftadan önce tamamlanmış olmasını tavsiye ederler genellikle. Doğum bu, belli olmuyor gerçekten. Eşyaları renkleri farklı, ayrı küçük keselere koyduktan sonra çantaya yerleştirmiş ve hangi kesede ne olduğunun listesini çıkarmıştım. Böylece bir şey eklemem gerektiğinde neyin nerede olduğunu kolaylıkla bulabilmiştim. Bir de doğum çantanızı hazırlamadan önce doğum yapacağınız hastaneyle görüşüp, neyi sağladıklarını öğrenirseniz, fazladan şeyleri yük etmemiş olursunuz kendinize.

Ben normal doğum yaptığım için bir gece kaldım hastanede. Sezaryen doğumda iki gece kalındığından sayıları ona göre ayarlayabilirsiniz.

Doğum hikayemi buradan okuyabilirsiniz.

ANNE İÇİN:

 • Gecelik mi pijama mı konusunda karar veremediğim için yanıma iki gecelik bir tane de pijama almıştım. Geceliği hiç sevmesem de doğum sonrasında önü tamamen açılan gecelikle rahat ettim. Rahatlıkla emzirip, bebeğinizle ten teması yapabilmeniz için önü düğmeli bir gecelik veya pijama kesinlikle şart.
 • En az beş adet pamuklu külot, yüksek belli ve büyük beden olanlarından. Tek kullanımlık olanlarını da öneren var ama ben kullanmadım.
 • Ped. Kesinlikle hasta pedi olmalı. Doğum sonrası olan kanama kesinlikle adet dönemlerinde olandan çok fazla olduğundan normal ped iş görmeyecektir. Ben yanıma gece pedi almıştım ama işe yaramayınca hastaneden hediye edilen bebek bezini kullanmak zorunda kalmıştım.
 • Terlik. Lohusa tacımla süslü terliklerimin yanında doğum sırasında giymek için de bir terlik aldım. Hastaneye yatışım yapıldıktan sonra kasılmaları karşılarken rahat bir terlik giymek daha iyi oldu.
 • Doğumdan hemen sonra giyeceğiniz gecelik, külot, terlik, taç, ped gibi şeyleri bir bohça yapıp diğer eşyalardan ayrı olarak çantaya koymak kolaylık sağlar.
 • Çorap. Ben iki çift koydum ama tek çift yetti. Doğum sonrasında ayaklarınız buz kesiyor çünkü.
 • Kişisel bakım malzemeleri. Bunun için doğum yapacağınız hastane neyi sağlıyor önceden öğrenirseniz işinize yarar. Ben yapmadım, fazladan havlular ve sabun götürmüş oldum. Ancak kağıt havlu ve ıslak mendil odada geçirdiğiniz sürede lazım olacaktır.Diş fırçası, macunların seyahat tipi olanlarından edinebilirsiniz. Fotoğraf çekimi yaptıracaksınız makyaj malzemeleriniz de yanınızda olursa iyi olur tabii.
 • Telefon şarj aleti, kimlik, cüzdan ve varsa doğum planınız.
 • Emzirme ile ilgili notlar. Bu kısım yani emzirme kısmı çok önemli. Bununla ilgili uzun bir yazı yazmam gerekecek sanırım. Elle sağım nasıl yapılır, emzirme pozisyonları, yenidoğan sarılığı, içe dönük meme ucuyla emzirme vs. gibi konularda önceden bilgi sahibi olmak kesinlikle faydalı olacaktır.
 • İnternetteki listelere bakarak göğüs kalkanı ve göğüs pedi de koymuştum ama kullanmaya gerek kalmadı. Nasıl olsun:) İlk üç beş gün zaten süt değil kolostrum gelecek damla damla. Öyle şakır şakır süt olmayacağı için bunlara da gerek yok.
 • Emzirme sütyeni/Emzirme atleti. Çantaya koydum ama bebeğimi emzirirken ten teması yaptığım için giymedim. Atleti hastaneden çıkarken giydim.
 • Süt pompasına da gerek yok. Dediğim gibi damla damla gelecek kolostrum. Sağmaya kalkarsanız pompanın parçalarının arasında heba olur. Önemli olan ilk yarım saat içinde bebeğinizle ten teması yapıp emzirmek. Hastane personelinin yeterli desteği sağlayacağını umuyorum. Eğer bebeğiniz emmez ise kolostrumu elle sağıp kaşıkla vermeniz yeterli olacaktır. Sonrasında eğer ihtiyaç duyulursa kiralanır ya da satın alınır.
 • Pilates topu. Kasılmaları karşılarken oldukça işinize yarayacaktır. Bazı hastanelerde dahi artık bulunabiliyor.
 • Eve giderken giymek için kıyafet. Gebelikte giydiklerinizden olsun. Ben pijamayla çıkmıştım:)
 • Kirli poşeti.

BEBEK İÇİN:

 • Doğduktan sonra giydirilmek üzere iç zıbın, tulum, şapka, eldiven, çorap, ince bir battaniye. İçindekilere hiç ihtiyacınız olmayan hastane çıkış setlerine bir sürü para vermenize gerek yok. Alt üst takım yerine tulum giydirmeniz göbek bağı için daha iyi oluyor. Belinin lastikleri bazı takımların sıkabiliyor da. 0-3 ay bedenleri yenidoğana büyük geldiği için H&M, C&A gibi mağazalardan 50-52 cmlik giysilerden alabilirsiniz birkaç tane. İlk bir ay üzerinde kocaman kocaman durduğu, içinde kaybolduğu kıyafetler beni sıkmıştı:) Ben üç takım götürmüştüm ama doğduktan sonra giydirdiğimizle sabah çıktık hastaneden. İşinizi kolaylaştıracak bir şey diyeyim hemen bu madde bitmeden; doğduktan sonra bebeğe giydirilecek kıyafetleri 1 numara bir bezle birlikte ince battaniyenin içine koyup bohça yapın.
 • 1 numara bebek bezi. En az 5 tane olsun yanınızda. Eğer yetmezse zaten her yerden bulunabilir, yük etmenize gerek yok.
 • Bebek ıslak mendili. Ben unibaby yenidoğan kullandım.
 • İki adet ağız mendili.
 • Bir tane yelek.
 • Otomobilde güvenli seyahat için ana kucağı. Kesinlikle bebeğinizi kucağınızda taşımayın. Bebekler ve çocuklar daima oto koltuğuna bağlı seyahat etmeli. Çok düşük hızla giderken dahi çarpma anında bebeğinizi kucağınızda tutamazsınız. Oğlumun doktor kontolünde 4,5 aylık bir bebeğin babasının kucağında seyahat ederken yapılan kaza sonucu kafatası kemiğinin ve bacağının kırıldığını gördük. Minicik yavrunun kafası sarılı, bacağı alçıdaydı, çok üzüldük.

Hastane odası süslemeleri ve doğumdan sonra misafirlere ikram edilecek şeyler de bir kenarda dursun. 38. haftadan sonra doğum çantamız arabaydı. Diğerlerini doğuma gelecek birileri elbet getirir diyerek kapının yakınında bir yerde beklettik. Daha sonra annemler gelirken ana kucağı ve ikramları getirdiler.

Doğumdan sonra yanınızda kim kalacaksa onun ihtiyaçları için de bir şeyler hazırlamalı. Eşiniz kalacaksa eğer bir kat kıyafet ve temiz çamaşır koyabilirsiniz çantaya.

Son olarak doğum çantanızda nelerin olduğunu, neyi nereye koyduğunuzu eşinize ya da doğumda yanınızda bulunacak olan anneniz/kayınvalidenize söyleyip bilgilendirmeniz. Şu an aklıma geldi bu da bir daha doğurursam yaparım; hangi kesede ne var, ne kadar var, ne nerede diye bir liste yapıp çantanın üzerine yapıştırabilir ya da içine koyabilirsiniz.

Şimdi gelelim en can alıcı noktaya; doğum çantasında neler olmamalı?

!!!EMZİK!!!

!!!BİBERON!!!

!!!MAMA!!!

Bunlar doğum çantanızda kesinlikle bulunmamalı. Ne yenidoğan için ne de sonrasında bunlar gerekli değil. Bebeğiniz sizi emmeli, lastik parçasını değil. Biberon ise bebeğinizin emme becerilerine zarar verip, daha sonra sizi emmekten vazgeçmesine neden olabiliyor. Eğer bebeğinize sağdığınız süt veya gerçekten gerekliyse mama verilecekse kaşık ya da şırıngayla verilmeli.

Emzik ve biberonun zararları ile ilgili Emzirme Psikoloğu sevgili Pınar AYATA’nın çok güzel bir yazısı var. Buradan okuyabilirsiniz.

http://www.hthayat.com/yazarlar/pinar-ayata/1035763-biberon-ve-emzik-kullaniminin-emzirme-uzerine-riskleri

Mama ise apayrı bir konu. Neme lazım, ben alayım da yanımda dursun demeyin. Sütü olmayan/gelmeyen anne çok çok nadirdir. Hamileliğinizin altıncı ayından itibaren kolostrum (ağız sütü) yani bebeğinizin ilk aşısı memelerinizde hazır bekliyor. Doğumdan sonra senin sütün yok! diye elinde mamayla gelenlerden bunun açıklamasını isteyin. Mamanın ne kadar gerekli olduğunu sorgulayın.

Doğum öncesi emzirme ile ilgili bilgi sahibi olmak için size kesinlikle okumanızı önereceğim kaynaklar aşağıda.

Tomris’in Emzirme Notları

Emzirme Psikoloğu Pınar AYATA

Pınar’ın Ht Hayat yazıları için:

Pınar’ın Instagram hesabı:

Instagram’dan emzirme desteği almak için:

Facebook’tan emzirme desteği almak için:

Bebeğinize sağlıkla kavuşmanız dileklerimle.

Nazlı

1984 Tekirdağ doğumluyum. Son durağı Ankara olan bir memurum. 2010 yılından beri en güzel hobim olan bloğumu yazıyorum. Annesinin okuyor diye mutfağa sokmadığı; ama bir elinde elma, gözü hamurun kıvamında, yemeğin suyunda olan küçük bir kızdım. Kaçamak girdiğim mutfakta, annemin tarif defterinden kulak memesi kıvamında nişastalı kurabiye hamuru yoğurarak bulaştım bu işlere. Pişirdikçe sevdim, yedirdikçe daha çok pişirdim. Evlendim. Kendi mutfağımda pişirmekten daha da çok zevk aldım. Acemi halimle pişirdiklerimi sevdirdim, tarifler istendikçe mutlu oldum. Paylaşmayı seven yanım ağır bastı, bir anda blog yazmaya karar verdim. Hem içimi döktüm, hem hayatımı paylaştım hem de severek pişirdiklerim başka mutfaklarda da pişsin istedim. Pişirme aşkı, fotoğraf aşkıyla birleşince vazgeçilmez bir tutku oldu benim için. Tek dileğim, bu tutkuyla paylaştığım yemeklerimi sizin de mutfaklarınızda sevgiyle pişirmeniz.

Görüşleriniz benim için oldukça değerli.

%d blogcu bunu beğendi: