Doğalsan Kuru Bezelye…

İşyerimin yakınında BİM olduğu için sıklıkla uğrarım. Hem ucuz hem de güzel, lezzetli ürünleri oluyor. İlk önceleri bilmediğim markalar olduğu için pek sıcak bakmıyordum ama denedikçe çok beğendim. Hatta o kadar çok beğeniyorum ki bazı ürünleri oradan başka bir yerden ve başka markadan almıyorum. Bazen bazı ürünleride kısa süreli satışa sunuyorlar. Bu aldığım DOĞALSAN Kuru Bezelyede onlardan biri. Paketi 95 kuruştu. Ben 3 paket aldım. Ben ilk kez görüyordum bu şekilde paketlenmiş bezelye, göreniniz duyanınız olmuştur tabiki. 500 gr lık bir paketi ve ıslatınca 1 kg a eşdeğer oluyor. Paketteki bezelyeyi 12 saat suda bekletiyorsunuz ve 1 kg bezelye oluyor. Harika değil mi? Hemde 95 kuruşa 🙂 Ben çok beğendim valla. Tebrik ettim DOĞALSAN ıda. Sitelerine girip bakarsanız soya unu, soya fasulyesi, kepekli pirinç… gibi birçok kurutulmuş ürün görürsünüz. Diğer ürünlerinide denemek için sabırsızlanıyorum açıkçası.
Şimdi bezelyeyi bu kadar övdükten sonra faydalarından bahsetmemek olmaz değil mi?
 1. Kandaki kötü kolestorlü yok eder kalp krizi riskini azaltır.
 2. Yüksek oranda lif içerdiğinden dolayı kan şekerini düzenlemeye yardımcıdır.
 3. Yüksek derecede B1 vitamini içerdiğinden uykuyu düzene sokar, sinirleri yatıştırır.
 4. Kasların gelişmesine yardımcı olur.
 5. Kansızlığa iyi gelir.
 6. Karaciğerin çalışmasını düzene sokar.
 7. Bağırsakları çalıştırarak kabızlığı giderir.

Nazlı

1984 Tekirdağ doğumluyum. Son durağı Ankara olan bir memurum. 2010 yılından beri en güzel hobim olan bloğumu yazıyorum. Annesinin okuyor diye mutfağa sokmadığı; ama bir elinde elma, gözü hamurun kıvamında, yemeğin suyunda olan küçük bir kızdım. Kaçamak girdiğim mutfakta, annemin tarif defterinden kulak memesi kıvamında nişastalı kurabiye hamuru yoğurarak bulaştım bu işlere. Pişirdikçe sevdim, yedirdikçe daha çok pişirdim. Evlendim. Kendi mutfağımda pişirmekten daha da çok zevk aldım. Acemi halimle pişirdiklerimi sevdirdim, tarifler istendikçe mutlu oldum. Paylaşmayı seven yanım ağır bastı, bir anda blog yazmaya karar verdim. Hem içimi döktüm, hem hayatımı paylaştım hem de severek pişirdiklerim başka mutfaklarda da pişsin istedim. Pişirme aşkı, fotoğraf aşkıyla birleşince vazgeçilmez bir tutku oldu benim için. Tek dileğim, bu tutkuyla paylaştığım yemeklerimi sizin de mutfaklarınızda sevgiyle pişirmeniz.

Doğalsan Kuru Bezelye…” için 2 yorum

 • 10 Haziran 2010 tarihinde, saat 16:35
  Permalink

  ilk defa kuru bezelye gördüm vede duydum yazın alıp buzluğa atıyorum ama demek gerek yok bu şekilde birsürü bezeelye elde edebilirzi hemde 95 kuruşa

  Yanıtla
 • 10 Haziran 2010 tarihinde, saat 17:02
  Permalink

  canım bende ilk defa duydum
  ve aldım sitelerinde migros tansaş falan gibi marketlerde satışımız var diyo bende bi ara gittiğimde bakıcam tekrar

  Yanıtla

Görüşleriniz benim için oldukça değerli.

%d blogcu bunu beğendi: